Share
CANONUL SFÂNTULUI ANDREI CRITEANUL

CANONUL SFÂNTULUI ANDREI CRITEANUL

Capodoperă a imnografiei răsăritene, Canonul Sfântului Andrei Criteanul este centrat pe smerenia și pocăința omului împovărat de conștiința păcatului. Construit pe exemplele unor personaje din Vechiul și Noul Testament și cultivând echilibrul în cel mai autentic spirit ortodox, Marele Canon ilustrează ca temă principală relația dintre bunătatea și dreptatea lui Dumnezeu. De o frumusețe duhovnicească extraordinară și croit cu o măiestrie unică, el se numește “Canonul cel Mare” datorită în special a trei rațiuni principale: adâncimea gândirii, frumusețea expresiilor și numărul troparelor. Sfântul Andrei Criteanul ne cheamă, așadar, pe fiecare dintre noi să ne privim propria conștiință, să ne analizăm și să reușim să vedem cât întuneric și câtă împietrire se află în inima noastră.

Predicile din ziua a III-a și a IV-a a Canonului Sfântului Andrei Criteanul (înregistrări audio)