Share
HRAM DE SĂRBĂTOAREA SFÂNTULUI GRIGORIE TEOLOGUL

HRAM DE SĂRBĂTOAREA SFÂNTULUI GRIGORIE TEOLOGUL

Pe data de 25 ianuarie 2020, în biserica noastră a fost serbat hramul Sfântului Grigorie Teologul. De remarcat este faptul că biserica Popa Chițu este singura din București care are ca hram principal pe Sfântul Grigorie Teologul, patronul elevilor și studenților. Ca fenomen de cultură și tradiție veche în spațiul nostru cultural, hramul este serbat în fiecare an cu bucurie, păstrând tradițiile și obiceiurile specifice.
Bucuria sărbătorii de hram a fost întregită prin participarea a numeroși enoriași, precum și a unor oameni din alte zone ale Bucureștiului. De asemenea, a fost prezent la slujbă și Domnul Viceprimar al sectorului 2, Dan Cristian Popescu. După Sfânta Liturghie a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru ctitorii și binefăcătorii sfântului locaș, adormiți întru Domnul.
La sfârșitul slujbei, părintele paroh Octavian Stroea a mulțumit tuturor participanților pentru prezența la aceste momente duhovnicești, o adevărată sărbătoare de suflet în viața enoriașilor parohiei.
La final a avut loc o agapă în cadrul căreia au fost oferite gustări celor prezenți.

Preot paroh: Octavian Stroea

Invitați: protosinghel Vlad Maxim și arhidiacon Ioan Ghelase.