Share
HRAM DE SFÂNTUL GRIGORIE TEOLOGUL

HRAM DE SFÂNTUL GRIGORIE TEOLOGUL

În data de 25 ianuarie 2022, parohia noastră a sărbătorit hramul Sfântului Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului. Ziua de pomenire a Sfântului a fost cinstită prin săvârșirea Sfintei Liturghii de către Părintele paroh Octavian Stroea și Părintele Ieromonah Antim Bâru, de la Sfânta Mânastire Antim din București, urmată de parastasul pentru ctitorii și binefăcătorii sfântului locaș, adormiți întru Domnul. În cuvântul de învățătură, părintele Octavian Stroea a vorbit despre viața și opera Sfântului Grigorie Teologul, amintind scrierile acestuia despre combaterea învățăturii ereticilor din vremea sa și pentru apărarea dreptei credințe.

Prin contribuția enoriașilor bisericii au fost pregătite 50 de porții de hrană gătită pentru cei nevoiași, care au venit și s-au rugat împreună la Sărbătoarea Hramului bisericii. La final, părintele paroh Octavian Stroea a mulțumit Părintelui Ieromonah Antim Bâru pentru împreuna slujire, precum și tuturor credincioșilor prezenți.