Share
HRAM DE ZIUA SFÂNTULUI SPIRIDON

HRAM DE ZIUA SFÂNTULUI SPIRIDON

Atmosferă sărbătorească la unul dintre hramurile mici ale Bisericii „Sfântul Grigore Teologul – Popa Chițu” din București.

Pe data de 12 decembrie 2018 a fost sărbătorit unul din hramurile mici  – Sfântul Spiridon al Trimitundei – ale bisericii noastre, „Sfântul Grigore Teologul – Popa Chițu”. Oamenii şi-au îndreptat paşii spre lăcaşul de închinăciune pentru a asista la slujba Sfintei Liturghii oficiată de un sobor de cinci preoţi. Apoi a fost săvârşit Parastasul pentru ctitorii bisericii şi pentru slujitorii care s-au succedat de-a lungul timpului.

Părintele Toader Crâșmariu a ținut cuvânt de învățătură despre viața, lucrarea minunată și actualitatea mesajului Sfântului Spiridon.

Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu o agapă în cadrul căreia cei prezenți s-au putut bucura de produse specifice acestei perioade de post.

Preot paroh: Lucian Petroaia.

Preot coslujitor: Constantin Dochița.

Preoți invitați: Iacob Ormenișan, Toader Crâșmariu, Cosmin Ilie.