Share
ÎNCEPUT DE ACTIVITATE DE PĂSTORIRE

ÎNCEPUT DE ACTIVITATE DE PĂSTORIRE

Duminică, 4 august 2019, parohia „Sfântul Grigorie Teologul – Popa Chițu” a avut ca invitat pe părintele protopop Mihai-Cristian Popescu de la Protoieria Sector 2 Capitală. După ce a oficiat Sfânta Liturghie pentru prima oară în parohia noastră, părintele paroh Octavian Stroea a ținut un cuvânt de învățătură legat de pericopa evanghelică a zilei, vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum.

Părintele protopop Mihai-Cristian Popescu a adus la cunoștința credincioșilor actul prin care părintele Octavian Stroea a fost numit preot paroh al bisericii „Sfântul Grigorie Teologul – Popa Chițu”, cu precizarea atribuțiilor și a clauzei misionare a acestuia în cadrul parohiei.

Cu acest prilej, sfinția sa a rostit un cuvânt de învățătură în care a subliniat importanța sensibilității și iubirii în cadrul familial și, prin extensie, în sânul bisericii, a necesității legăturii vii duhovnicești, condiție esențială a comuniunii cu Duhul Sfânt.

Părintele paroh Octavian Stroea și părintele protopop Mihai-Cristian Popescu