IZVORUL TĂMĂDUIRII

Izvorul Tămăduirii este o mare sărbătoare închinată Maicii Domnului, zi în care, în toate bisericile se oficiază slujbe de sfințire a apei, Agheasma Mică. Sărbătoarea aminteşte de o minune petrecută în apropierea Constantinopolului unde, conform tradiției, Maica Domnului i-a descoperit împăratului Leon cel Mare (457-474 d.Hr.), înainte de urcarea sa pe tron, un izvor cu apă vindecătoare. De-a lungul timpului, mulți bolnavi și-au recăpătat sănătatea cu apa acestui izvor. După ce a devenit împărat, Leon a ridicat în acel loc o biserică, iar mai târziu, împăratul Justinian (527-565 d.Hr.) a construit o biserică mai mare care a fost însă distrusă de turci în 1453, la căderea Constantinopolului. Credincioșii care merg la biserica „Izvorul Tămăduirii” din Istanbul, construită în secolul al XIX-lea, pot vedea la subsolul acesteia izvorul cu apa tămăduitoare din trecut.

La sfârșitul Sfintei Liturghii care se oficiază în această zi, are loc slujba de sfințire a apei, făcută după o rânduială specială, deoarece este în strânsă legătură cu praznicul Învierii Domnului. Astfel, la începutul slujbei de sfințire a apei, se cădește în semnul sfintei cruci masa pe care este prezentă Sfânta Evanghelie și Crucea și se rostesc stihurile speciale împreună cu cântarea troparului „Hristos a înviat”. În cadrul slujbei se cântă irmoasele Canonului Învierii și Cântarea „Ziua Învierii”. Apa sfințită astăzi este folosită de credincioși pentru vindecarea de bolile sufletești și trupești.

Predica din ziua Izvorului Tămăduirii (înregistrări audio)