Share
POSTUL NAȘTERII DOMNULUI

POSTUL NAȘTERII DOMNULUI

Postul Nașterii Domnului sau Postul Crăciunului a fost instituit în sec. IV-V, deci după Postul Sfintelor Paști. Este un post al pocăinței, neavând însă aceeași intensitate ca Postul Sfintelor Paști. Este un post de pregătire și curățire duhovnicească, pentru ca noi să putem primi în peștera trupului nostru și în ieslea sufletului nostru, pe Mântuitorul Iisus Hristos, Care coboară în lume și Se face om, pentru ca pe oameni să-i înalțe la viața duhovnicească și dumnezeiască. Asemănător Maicii Domnului, care prin rugăciune, curăție și căutarea sfințeniei, se pregătește să primească în Ea Taina Întrupării lui Dumnezeu, și noi, creștinii, trebuie să ne pregătim, să ne curățim, pentru a deveni templu sau biserică, a deveni lăcaș în care poate să locuiască Hristos Domnul.