Share
PROIECT DUHOVNICESC EDUCAȚIONAL ȘTIINȚIFIC

PROIECT DUHOVNICESC EDUCAȚIONAL ȘTIINȚIFIC

Pe data de 18 aprilie 2019, în cadrul Liceului Teoretic Al. Ioan Cuza, s-a desfășurat prima etapă a unui proiect duhovnicesc-educațional-științific, la care parohia noastră este coparticipant. Proiectul educațional „Sfințește apa aceasta” are menirea să apropie elevii în primul rând de Biserică și de a dovedi că Harul poate schimba materia. În egală măsură, proiectul dovedește că științele experimentale și Biserica descriu același mare mister al vieții și nu sunt nici pe departe antagonice.

Obiectivul general

Proiectul are în vedere formarea unor deprinderi interdisciplinare necesare realizării experimentului propus dar și dezvoltarea unor relații de colaborare cu alte instituții școlare și culturale la nivel național.