Share
SFÂNTA ȘI MAREA VINERI

SFÂNTA ȘI MAREA VINERI

Vinerea Mare este o zi aliturgică, adică nu se săvârșește nici una dintre cele trei Sfinte Liturghii. Ceremonia principală din această zi este reprezentată de scoaterea Sfântului Epitaf din altar și așezarea lui pe o masă în mijlocul bisericii. Prin scoaterea Sfântului Epitaf retrăim coborârea de pe Cruce a lui Hristos și pregătirea Trupului Său pentru înmormântare. Când se lasă seara, se cântă Prohodul și se înconjoară biserica cu Sfântul Epitaf care simbolizează trupul Mântuitorului, în procesiune de înmormântare. După înconjurarea bisericii, Sfântul Epitaf este pus pe Sfânta Masă din altar, unde rămâne până la Înălțare. Așezarea pe Sfânta Masă reprezintă punerea Domnului în mormânt.

 

Predica din Sfânta și Marea Vineri (înregistrări audio)