Share
SFÂNTUL SPIRIDON ÎN OCHII COPIILOR

SFÂNTUL SPIRIDON ÎN OCHII COPIILOR

Pe data de 8 decembrie 2019, în clădirea așezământului parohial, s-a desfășurat un atelier de pictură a icoanelor pe sticlă, cu titlul „Sfântul Spiridon în ochii copiilor”, destinat celor mici. Într-un cadru prietenos și relaxant, atelierul și-a propus să aducă tradiția în  viața copiilor și a părinților prin învățarea tehnicilor de pictură naivă pe sticlă. Gen de reprezentare foarte accesibil, propriu copiilor, acesta oferă prilejul unei apropieri naturale între micii artiști și modelul lor. Copiii au avut posibilitatea să exerseze noțiuni de bază despre arta naivă, să folosească instrumentele și materialele specifice acestui gen, să lucreze în echipă, să socializeze și să colaboreze cu părinții. În contextul creat, copiii se împrietenesc și discută liber despre ce simt, învață să fie buni unii cu alții, să lucreze alături de ceilalți, să dobândească o implicare activă în ceea ce fac împreună cu alți copii. Icoanele pe sticlă realizate de copii reprezintă de multe ori imagini credibile, icoana pe sticlă fiind tema cea mai comună pe care patrimoniul românesc o oferă în acest domeniu.

Încurajăm foarte mult implicarea activă a părinților în activități de acest gen, pentru a-i inspira pe copii și a le oferi un model de încredere și colaborare.