Share
VIN COLINDĂTORII, CUM VENEAU ODATĂ…

VIN COLINDĂTORII, CUM VENEAU ODATĂ…

Iată că ne apropiem cu pași mari de sărbătoarea Crăciunului. La această vreme, Biserica ne cheamă să cugetăm la acest eveniment extraordinar, care a fost venirea în lumea noastră a Fiului lui Dumnezeu. Sărbătoarea Crăciunului este pentru noi toți prilej de bucurie, de petrecere duhovnicească, în rugăciune și în cântec de colind strămoșesc. Valoare neprețuită prin originea și mai ales prin vechimea lor, sosite din adâncul istoriei creștine și românești, colindele reprezintă cântecul nostru strămoșesc și una din cele mai vechi forme de manifestare a folclorului religios românesc. Colindatul, atât la țară cât și la oraș, a rămas o sărbătoare a comunității, a copiilor și tinerilor care colindă ca și a celor care primesc colindători răsplătindu-i cu daruri și contribuind astfel la păstrarea datinilor străvechi. Copiii de la Școala Gimnazială nr. 39, Sector 2, ca niște adevărați mesageri ai bucuriei Nașterii Domnului, ne-au colindat astăzi, umplându-ne sufletele de bucurie. Zâmbitori și cu voci pline de căldură, prin urările de bine și frumoasele colinde interpretate cu drag,  prichindeii ne-au încântat cu piesele lor și ne-au făcut să redevenim pentru o clipă copii.